Inwestowanie w nieruchomości, to najprostszy i najbardziej bezpieczny sposób inwestowania swojego kapitału. Nieruchomości mają taką cechę, że przenoszą wartość kapitału na przestrzeni lat w bezpieczny sposób. Oczywiście, jak każde aktywo może podlegać wahaniom cen, jednak w ostatnim czasie ceny rosną w widoczny sposób i ludzie coraz chętniej decydują się na nabywanie nieruchomości.
Oznacza to, że inwestycja w nieruchomości jest nie tylko bezpieczna, ale, jeśli dobrze zarządzana, opłacalna.
Przy obecnej sytuacji gospodarczej, inwestowanie w nieruchomości wydaje się najbezpieczniejszym ulokowaniem swoich oszczędności, lecz pojawia się naturalnie pytanie – gdzie inwestować? Na co jest największy popyt? Gdzie jest to najbardziej opłacalne? Gdzie najwięcej można zarobić? Gdzie można uzyskać najwyższe stopy zwrotu?
W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te nurtujące wiele osób pytania.
Tam, gdzie dużo ludzi, tam i duże pieniądze
Najważniejszą częścią inwestowania w nieruchomości, jest wybranie odpowiedniego mieszkania, lub domu, w który możemy zainwestować. Kiedy spojrzy się na sytuację na rynku nieruchomości doskonale widać, że najwyższe ceny metra kwadratowego osiągają nieruchomości w dużych miastach. Jest to logiczne, ponieważ w dużych miastach coraz więcej osób woli wynajmować mieszanie, czy nawet dom, niż je kupować. Dlaczego?
Powodów jest wiele, ale najważniejszy, to oczywiście aspekt ekonomiczny. Inwestowanie w nieruchomości dzięki kredytowaniu się jest podstawową metodą wszędzie na świecie. Kredyt hipoteczny, po angielsku mortgage, pochodzi od łacińskiego słowa ‘mortar’, czyli do śmierci. Innymi słowy przez setki lat ludzie kredytowali takie zakupy czy inwestycje właśnie opierając się o kredyt. Ponieważ nieruchomości są niezwykle bezpieczną grupą aktywów, a banki mogą łatwo się na nich zabezpieczyć, oprocentowanie jest najniższe ze wszystkich form finansowania. Polacy są najmłodszymi właścicielami nieruchomości w Unii Europejskiej. Ludzie wolą wynajmować, bo nie chcą się niepotrzebnie wiązać z danym miejscem i pracą. Zupełnie inaczej niż kiedyś. Dzisiaj młode pokolenie ceni elastyczność i swobodę, dlatego corocznie rośnie popularność najmu w Polsce. Szacuje się, że około 8,5% ludzi w Polsce wynajmuje mieszkania. W krajach „starej” Unii to ponad 30% ludności.
Gdzie kucharek sześć, tam większy czynsz
Wynajem mieszkań jest szczególnie opłacalny w miastach, które słyną ze swojego studenckiego charakteru i zapotrzebowania na pracę. Na rynku nieruchomości widoczne jest, że coraz większa ilość studentów decyduje się na wynajem mieszkania, ponieważ akademik po prostu przestał być jedynym sensownym rozwiązaniem.
Ryzyko wliczone w koszty
Największym ryzykiem w nieruchomościach jest czas, który i tak upłynie, a my nigdy go nie odzyskamy. Jeśli nieruchomość jest nie wynajęta, nie zarabia. Należy zatem mądrze i dobrze zarządzać najmem nieruchomości, aby zarabiać dobre pieniądze. Najbardziej ryzykuje ten, kto nie wie co robi – patrz: Zosia samosia.